Derkovits. A művész és kora


 

Közzétéve: 2014. május 06.


Derkovits. A művész és kora

Azonosító 45183596
Cím: Derkovits. A művész és kora
Művész: Zwickl András
Rövid leírás: Művészettörténet,, kiállítási katalógus
Beszerzés ideje: 2014. május 06.
Becslési ár (-tól): 4 000 HUF
Becslési ár (-ig): 6 200 HUF
Alcím: DERKOVITS. A művész és kora 2014. április 4 - július 27.
Kiadó: Magyar Nemzeti Galéria
Kiadás éve: 2014
ISBN 13: 978-615-5304-27-9
Oldalszám: 320
Megjegyzés: Szerkesztők: Bakos Katalin, Zwickl András
   
Kategória: Könyv
   

A Magyar Nemzeti Galéria évtizedek óta monografikus és korszakfeldolgozó kiállításokon keresztül mutatja be a modern magyar művészet nagy alakjait és jelenségeit. Ezeket a kiállításokat szerzők sorát, a téma legjobb szakértőit bevonó, nagyszabású tudományos katalógusok kísérik. Ezt a sort folytatja a Derkovits. A művész és kora kiállítás. Derkovits Gyula kiemelkedő életművének a bemutatása alkalmat ad a legújabb kutatási eredmények publikálására, illetve arra, hogy körüljárjuk a művésznek a különböző korszakokban változó megítélését, és így őt, korát és közvetlen utókorát is közelebb hozzuk a közönséghez, az olvasókhoz.
 
A Magyar Nemzeti Galéria-beli kiállítás katalógusa 3 nagy egységből áll. Az első egységben 9 tanulmány foglalkozik Derkovits művészetének különböző szempontú megközelítéseivel. Szücs György a művészről és korát mutatja be, a kiállítás két kurátora közül Bakos Katalin a kiállítás koncepcióját, az életmű új szempontú megközelítését, Zwickl András Derkovits művészetének európai kontextusba helyezését dolgozza fel. Bajkay Éva a művész bécsi korszakát tárja fel, Kopócsy Anna Derkovitsnak a kor modern magyar művészetben elfoglalt helyét elemzi. Molnos Péter a siker és pénz kérdéskörét járja körül, Tímár Árpád a művész pályafutását a korabeli magyar sajtón keresztül mutatja be. Standeisky Éva Derkovits 1945 utáni "kisajátítását", Büki Barbara a Derkovits-kultusz kialakulását dolgozza fel.

A katalógusrész a kiállított műveket és dokumentumokat sorakoztatja fel. Az egység első része a kiállítás felépítését követve 5 nagy egységbe tagolja Derkovits műveit, amelyeknek erejét nem stiláris és témabeli újítások adják, hanem az, ahogy a művész a korra jellemző művészi kifejezésmódok lehetőségeit a maga módján kiaknázva megszólítja a nézőt. A kiállítás rendezői ezért az irodalomelmélet modus fogalmának huszadik századi adaptálását hívták segítségül. A kiállítás az életművön belül elkülöníthető hangvétel-változatok szerint épül fel, irodalmi kifejezésekkel írja körül azokat az egyes fejezetekre jellemző közös sajátságokat, amelyek a bevett művészettörténeti stílusfogalmakkal nehezen lennének leírhatók. Derkovits életművében ötféle műtípus, öt modus tapintható ki: elégikus, drámai, szatirikus, esszé jellegű és himnikus. Az öt modus-csoportot témacsoportok tagolják tovább, amelyeket önálló szövegek ismertetik, és amelyek az ide tartozó művek reprodukcióival párhuzamosan az egyes alkotásokat elemezik, értelmezik. A Derkovits-művek műtárgylistája után a kiállításban látható más művek és dokumentumok kisméretű reprodukciókkal kísért jegyzéke következik: a kortárs grafika és fotó, a plakátművészet mellett a magyar és a nemzetközi (német, osztrák, lengyel, szlovák és cseh) festészet jellegzetes és kiemelkedő alkotásai következnek.

A katalógus harmadik, lezáró egységét Büki Barbara családtörténeti tanulmánya indítja, amelyet egy átfogó kronológia követ. Az időrendi táblázat Derkovits életével párhuzamosan Magyarország mellett Európa kultúra, politika- és társadalomtörténetének jelentős eseményeit sorakoztatja fel. Az ezt követő rész Derkovits kiállítási szerepléseit sorakoztatja fel az eredeti katalógusok alapján. A művésszel kapcsolatos kevés számú forrás (levelek, visszaemlékezések), a máig lappangó művek reprodukciói és adatai után válogatott bibliográfia zárja a katalógust. A ma embere, különösen az új generációk számára megkönnyíti Derkovits műveinek megértését a történeti háttér, a húszas-harmincas évek Magyarországának megidézése plakátok és sajtófotók segítségével, amelyek a katalógusban a tanulmányok és a Függelék illusztrációiként jelennek meg. A katalógus igényes és szakszerű grafikai megformálása karakteres tipográfiájával, Derkovits művészetéhez illeszkedő színhasználatával nagymértékben hozzájárul az életmű új szempontú megközelítéséhez.


 

Elérhetőségek

RévArt galéria
8253 Révfülöp, Kossuth u. 14.
 
Web: www.revart.hu
Email: info@revart.hu
Telefon: +36 30 999 4469
Kérdése van? Keressen Minket az info@revart.hu e-mail címen! Minden jog fenntartva! © 2012 RévArt galéria